Etsy’de İndirim ve Kampanyalar Oluşturmak

etsy kampanya olusturmak - Girişimcilik, Ticaret ve İhracat Topluluğu

Etsy’de bazen sadece başarılı ve kaliteli ürünler satmak yeterli olmayabilir; tüm bu özelliklerle birlikte etkili pazarlama stratejileri ve kampanyalarda büyük önem taşır. Bu yüzden ürünlerinizi öne çıkarmak ve rakiplerinizden bir adım öne geçmek için mağazanız ve ürünleriniz için kampanyalar ve indirimler oluşturmanız gerekir. Bu yazımızda Etsy içerisinde yapabileceğiniz etkili kampanya ve indirimler hakkında bilgiler ve ipuçlarından bahsedeceğiz.

İndirim ve Kampanyaların Önemi

İndirimler, alıcıları mağazanızdan sipariş oluşturmaya teşvik eder, bu sayede daha fazla müşteri çekmenizi ve ürünlerinizin görünürlüğünü arttırmanızı sağlar. Özellikle müşteri kitlenizin Etsy ziyaretlerini arttırdığı tatil dönemlerinde veya özel günlerde yaptığınız indirimler, sipariş sayılarınızın büyük ölçüde artmasını sağlar.

Kampanya Türleri

Etsy’de tüm ürünleriniz ve sadece belirlediğiniz bazı ürünler için oluşturabileceğiniz birçok kampanya türü bulunur:

Çoklu Alımlar İçin İndirim Oluşturmak: Belirli sayılarda alınan ürünler için oluşturulan indirimler. Bu mağazanızdan birden fazla ürün almak isteyen müşteriler için oluşturulan bir indirim türüdür. Sadece birden fazla ürün almak isteyen müşteriler için değil, aynı zamanda 1 ürün almak isteyen müşterileri çoklu alıma teşvik eder.

Ürün Fiyatına Yüzde Olarak İndirim Uygulamak: Seçtiğiniz ürünlerde veya mağazanızda ki tüm ürünlerde belirlediğiniz yüzde kadar indirim oluşturmak.

Kısa Süreli İndirim ve Kampanyalar: Belirlediğiniz bir zaman dilimi içerisinde geçerli olan indirimler, aciliyet duygusu oluşturup, müşterileri erken sipariş vermeye ikna eder. 

Kupon Oluşturmak: Mağazanızda bulunan bir ürünü favorilerine veya sepetine ekleyen ya da daha önce sipariş oluşturmuş müşteriler için oluşturabileceğiniz kampanya türüdür. Bu indirim kuponları daha önce sipariş oluşturan müşterilerinizin sonraki alışverişlerinde yeniden mağazanızı tercih etmesine ve ürünlerinizi beğenen ya da sepetinde unutan müşterileri sipariş oluşturmaya teşvik eder.

Ücretsiz Kargo: Fiziksel ürün satıcıları için önemli oldukça önemli bir kampanya çeşididir. Uygun koşullarda ve belirlediğiniz tutarın üzerinde olan alışverişlerde müşterilerinize ücret kargo seçeneği sunabilirsiniz. Bu genel müşteri kitlesinin ilgisini çeken ve rakiplerinizi elemenizi sağlayan en önemli kampanya seçeneğinidir.

Etsy’de İndirimler ve Kampanyalar Nasıl Oluşturulur?

Etsy mağazanız ve ürünleriniz için bir kampanya oluşturmak isterseniz Shop Manager bölümünden Marketing ve sonra Sales and Discount bölümüne giderek, bu alandan tüm indirim ve kampanyalarınızı oluşturabilirsiniz.

İpuçları

Hedef Kitlenizi Tanıyın: Başarılı rakip mağazaların hangi tür indirim ve kampanya stratejileri kullandığını ve hedef kitleniz üzerinde hangisinin etkili olduğunu araştırın.

Özel Günleri Takip Edin: Özellikle alışveriş dönemlerinin arttığı özel günlerde indirimler yaparak sipariş alma şansınızı yükseltin.

Kısa Süreli İndirim ve Kampanyaları Aktif Kullanın: Alışveriş yapmak isteyen müşteriler için aciliyet duygusu yaratmak, kararsız müşterilerin satın alma olasılığını arttırır.

Ürün Görsellerinizi ve Açıklamalarını Güncel Tutun: Müşterilerinizin oluşturduğunuz kampanya ve indirimlerden haberdar olmasını sağlamak için tüm imkanları kullanın. Ürün görselleriniz ve açıklamalarınıza indirim ve kampanyalardan bahseden yazılar/görseller ekleyin.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Kullanın: İndirimlerinizi ve kampanyalarınızı mağazanız için oluşturduğunuz sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın. Eğer bir sosyal medya hesabınız yoksa gecikmeden mağazanız için bir sosyal medya hesabı oluşturun, işe Pinterestle başlayabilirsiniz.

İndirimler ve kampanyalar oluşturmak, Etsy başarı zincirinin önemli halkalarından biridir. Hedef kitlenizin isteklerini dikkate alarak, başarılı bir mağaza, ürünler ve SEO çalışmaları dışında, etkin bir pazarlama stratejisi ile sipariş sayılarınızın yükselmesini sağlayın.

Benzer İçerikler

Etsy SEO Nedir?

Etsy SEO, Etsy içinde satılan ürünlerin arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmasını sağlamak için yapılan optimizasyon çalışmalarının tümüdür. Bu çalışmalar, potansiyel alıcıların aramalarında ürünlerin daha…

Yorumlar