Hakkımızda

Hikayemiz

2018 yılının Ocak ayı başları, Güneydoğu Asya’ya gittiğim ilk yıl.

Bir yeri gezmek, sadece gezmek olmadı benim için. Gittiğim yerlerde daima “Burada ne iş yapılabilir? Ne üretilebilir? İhracat ile ne çıkar? İthalat ile ne girer?” soruları aklımın bir köşesinde olmuştur hep. O yerin ihracat ve ithalat kalemlerini, e-ticaret için fırsatları, pazarın dinamiklerini, üretim ve lojistik imkanlarını da gözlemlemek ve bağlantılar kurmak için de iyi bir fırsattır gezmek.

Bangkok’ta yaşayan Türklerle, Taylarla ve orada yaşayan farklı milletten insanlarla tanışıyor, spontane veya planlı görüşmeler yapıyordum. Şehrin göbeğindeki Lumphini Park’ı gezerken Türkiye’deki üreticilerin, ihracatçıların ve aslında halkın da Güneydoğu Asya’yı fazla tanımadığını ve buradaki yaşam, e-ticaret, e-ihracat, lojistik ve üretim imkanları konusunda fazla bilgileri olmadığını fark ettim.

ABD’nin ve Avrupa’nın, bu bölgeyi Çin’deki üretime alternatif bir bölge olarak görmesinin de etkisiyle ticaret ve üretim tarafında ciddi fırsatlar çıkıyor, adeta yeni parlayan bir bölgeye şahit oluyordum.  

Diğer taraftan bu bölgede yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da uzun zamandır Türkiye ile ticari ve kültürel temaslarının zayıfladığını fakat güçlendirmek istediklerini de gördüm.

Türkiye ile Güneydoğu Asya arasında ticari ve kültürel bir köprü kurma fikri bu gözlemlerimin ardından yeşermişti ve kureselis.com’un fikri temelleri 2018 Ocak ayında atıldı.

Neyi amaçlıyoruz ve nasıl bir yol izliyoruz? Merak ederseniz, Amacımız sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Teşekkürler.

Ahmet Çığşar
kureselis.com – Kurucu

kureselis.com - Hakkımızda
Küresel İş'in fikir olarak doğduğu yer: Lumphini Park, Bangkok