Kuruluş Hikayemiz

kureselis.com - Hikayemiz

2018 yılının, Ocak ayının ilk haftasıydı. Daha önce Yunanistan ve birkaç Avrupa ülkesi görsem de Asya Pasifik bölgesine ilk defa gelmiştim.

Bir girişimci alışkanlığı olsa gerek. Gittiğim bir yere sadece gezmek veya tatil yapmak için gitmedim hiçbir zaman. Gittiğim yerlerde daima “Burada ne iş yapılabilir? Ne üretilebilir? İhracat ile ne çıkar? İthalat ile ne girer?” soruları aklımın bir köşesinde olmuştur hep. O yerin ihracat ve ithalat kalemlerini, e-ihracat ve e-ticaret için fırsatları, pazarın dinamiklerini, üretim ve lojistik imkanlarını da gözlemlemek ve bağlantılar kurmak için de iyi bir fırsattır gezmek.

Spontane bir geziydi ve tek başıma gitmiştim. İlk indiğim yer Bangkok’tu ve ne kadar kalacağımı bilmiyordum fakat şehir beni çok etkilemişti. İlk günler gece ve gündüz hayatı keşifleri, ardından gezilip görülecek yerleri de aradan çıkardıktan sonra ticari keşiflere de başlamıştım.

Bangkok’ta yaşayan Türklerle, Taylarla ve orada yaşayan farklı milletten insanlarla tanışıyor, spontane veya planlı görüşmeler yapıyordum. Şehrin göbeğindeki Lumphini Park’ı gezerken Türkiye’deki üreticilerin, ihracatçıların ve aslında halkın da Asya Pasik bölgesini fazla tanımadığını ve buradaki yaşam, e-ticaret, e-ihracat, lojistik ve üretim imkanları konusunda fazla bilgileri olmadığını fark ettim.

ABD’nin ve Avrupa’nın, bu bölgeyi Çin’deki üretime alternatif bir bölge olarak görmesinin de etkisiyle ticaret ve üretim tarafında ciddi fırsatlar çıkıyor, adeta yeni parlayan bir bölgeye şahit oluyordum. Diğer taraftan bu bölgede yaşayan Türklerin de uzun zamandır Türkiye ile ticari ve kültürel temaslarının zayıfladığını fakat güçlendirmek istediklerini de gördüm.

Türkiye ile Asya Pasifik arasında ticari ve kültürel bir köprü kurma fikri bu gözlemlerimin ardından yeşermişti ve kureselis.com’un temelleri 2018 Ocak ayında böyle atıldı.

İlk olarak sadece içerikler üretme ve bölgedeki Türklerin dayanışması için bir topluluk fikri oluşmuştu fakat Türkiye tarafından çok fazla e-ihracat odaklı eğitim talepleri geliyordu, bunların üstüne twitter’da viral olan ve milyonlarca gösterime ulaşan iki paylaşımda etiketlenince çok fazla stok fotoğrafçılık ve Etsy eğitimi talepleri aldım. Herkesin sorularını ve epostalarını cevaplamaya çalışsam da buna yetişemeyeceğimi fark ettim. Online eğitimler oluşma fikri de bu gelişmelerle oluştu.

Ardından farklı tasarım ve renk güncellemeleri, yeni bir topluluk altyapısı, yeni içerikler, video içerik planları derken kureselis.com bana göre sağlam adımlarla başladı ve yol almaya devam ediyor.

Bu yolculuğa eşlik eden tüm üyelere, okuyuculara, eğitmenlere ve ekibe teşekkürlerimi sunuyorum.

Ahmet Çığşar
Kurucu

Benzer İçerikler

Yorumlar