Etsy’de Ürün Listeleme Detayları

Etsy'de Ürün Listeleme Detayları

Etsy’de gelir elde etmeye iyi bir başlangıç yapmak için doğal olarak başarılı ürün listelemelerine sahip olmalıyız. Peki başarılı bir listeleme oluşturmak derken ne demek istiyoruz?

Satacağımız ürüne uygun anahtar kelimelerimizi kusursuz bir şekilde seçtik, bunları ürün başlık ve etiketlerimizide kullandık ve artık ürünümüz kendi pazarına ulaştı, Etsy aramalarında bizimkine benzer ürünler arayan alıcısının önüne geldi. Peki bundan sonrası? Tüm yapmamız gereken başarılı anahtar kelimeler oluşturup ürünü aramalarda ön sıralara taşımak mı? Tabi ki değil, şimdi kolları bir kez daha sıvamanın vakti geldi, potansiyel müşterimizin aramalarda diğer ürünlerin arasında bizim ürünümüze öncelikle tıklamasını sağlayarak işe başlayalım.

Bunu yapmamız için ürünümüzü en iyi şekilde tanımlayan sunum görsellerine ihtiyacımız var. Etsy bir ürün listelemesi oluştururken bize 10 adet görsel ve 1 adet video sunumu ekleme hakkı tanır. Bu haklardan isterseniz sadece 1 tanesini ya da isterseniz tümünü kullanabilirsiniz. Başarılı bir listeleme oluşturmak için biz bu hakların tümünü kullanacağız.

Ürün Sunum Görseli Nedir?

Ürün sunum görselleri, ürünlerimizi farklı sunum alanları kullanarak alıcısına en iyi şekilde tanıtmamıza imkan sağlayan bir bölümdür. Fiziksel bir ürün satıyorsak sunumlarımızda ürünümüz için yüksek kalitede fotoğraflar, eğer bir dijital ürün satıyorsak ürünü daha iyi sunabilmek için saf hali yerine dijital ürün sunumları için kullanılan mockup çalışmalarından yardım alırız. Mockup ve ürün sunumu konusuna Etsy eğitimimizde oldukça detaylı değindik.

Peki bize sunulan bu 10 görsel hakkını nasıl değerlendirmeliyiz, görsellerimizi oluştururken nelere dikkat etmeliyiz? Gelin şimdi bu alanı nasıl değerlendireceğimizden bahsedelim.

Etsy’de Ürün Listelemesinde İlk Görselin Önemi

Ürün sunum görsellerimiz arasında ilk sırada kullandığımız sunum görselimiz, listelememiz için yüksek önem taşır. Bu görsel ürünümüzün aramalarda alıcısıyla ilk selamlaşmanızı sağlar. Baştada bahsettiğim gibi başarılı anahtar kelimeler kullanarak bir listelemeyi ön sıralara taşımak bize satışı getiren önemli etkenlerden biri olsada, oluşturulan ürün listelemesinin başarılı bir listeleme olması için yeterli olmaz.

Bu yüzden kullandığımız ilk görselin aramalarda ürünümüzü temsil ettiğini göz önünde bulundurarak, Olabildiğince sade bir arka plana sahip ürünü daha ön planda tutan fotoğraflar ya da mockuplar kullanmalıyız. Bunun yanında aramalarda ürün görselinin daha küçük bir alanda gösterildiğinide düşünürsek çok geniş bir alana sahip olmayan ürünün daha net seçilebileceği bir sunum görseli ile ilk hakkımızı değerlendirmeliyiz.

Bu sayede Etsy aramalarında, alıcının dikkatini çekerek içeri çekip, diğer ürün görsellerini görebilmesi için ürüne tıklamasını sağlayarak onu siparişe ikna etmeye bir adım daha yaklaşırız.

Diğer Görselleri Nasıl Değerlendirmeliyiz?

Öncelikle, Etsy’nin bize sunduğu hakların tümünü kullanıyoruz hatta ilerleyen zamanlarda size bu hakların yetmediğini bile düşüneceksiniz. İlk sunum görselinizin aksine sonraki görsellerde, farklı alanlar, farklı açılar ve farklı renklerle dolu ürün sunum görsellerine yer verebilirsiniz. Ürününüzün kullanım alanına uygun olması şartıyla müşterinin hayal gücünde ürünü daha canlı bir hale getirmek için tüm imkanları değerlendirin.

Örneğin: Eğer ürününüz bir musluksa; onu banyo, mutfak gibi alanlarda göstermeye özen gösterin ya da bir poster satıyorsanız duvarları, masa üstlerini, farklı çerçeveleri kullanmayı deneyebilirsiniz.

Sonraki kalan haklarınızda ise eğer ürününüz fiziksel bir ürün ise ürün açıklamlarınızda verdiğiniz tüm bilgileri görsel haline getirin, tabi bu dijital ürünler içinde geçerli. Ürün boyutlarınız, eğer ürününüz kişiye özel tasarlanabilen bir ürünse bunu belirten bilgiler gibi kısacası ürün açıklamanızda olan tüm bilgileri ürün sunum görselleriniz arasına bir görsel olarak ekleyin. Bunun nedeni ise müşteriler genelde açıklamları okumayı sevmezler, bunun yerine size soru sormayı ya da hiç okumadan görsellerden yola çıkarak karar vermeyi tercih ederler. Bu yüzden müşteri zaten ürün görselleriniz arasında gezinirken ona bu bilgileri vermeniz müşteri ve sizin için oldukça pratik bir yöntem olur.

Etsy İndirimleriniz ve Kampanyalarınız Hakkında Bilgiler Verin

Aynı ürün açıklamaları örneğinde olduğu gibi, müşterilerin ürün görselleri arasında gezinirken sipariş oluşturmasına teşvik etmek için onlara indirim ve kampanyalarınızdan görsel oluşturarak bahsedin.

Dijital Ürünlerin İndirilmesi ve Kullanılması Hakkında Bilgiler Ekleyin

Dijital ürün satışı yapıyorsanız, satın alınan dijital ürün dosyalarının nasıl indirilebileceğini, farklı dosya formatı ve boyut istekleri olduğunda onlara ücretsiz yardımcı olabileceğinizi ve kesinlikle bu ürünün fiziksel bir ürün olmadığını hiçbir kargo almayacaklarını, sattığınız ürünün tamaman dijital indirme dosyaları olduğunu belirttiğiniz yazılar gibi sıkça karşılaşacağınız soruların tümünü bu oluşturacağınız görselle ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıcı bu yöntem müşteri memnuniyetinide olumlu yönde etkiler.

Ürüne Gelen Olumlu Yorumları Sergileyin

Eğer Etsy mağazanızda bulunan ürünlere benzemeyen yeni bir ürün listeliyorsanız diğer ürünlere gelen olumlu yorumları ya da hali hazırda bir listelemeniz varsa bu listelemeye gelen olumlu yorumların ekran görüntülerini alıp toplu bir halde görsel haline getirerek ürün sunum görselleriniz arasına ekleyebilirsiniz. Müşterilerin büyük bir çoğunluğu yorumlara önem verir bu sayede onların ürün hakkında olumlu farklı düşünceleri ürün görselleri arasında gezerken görmesini sağlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Etsy SEO Nedir?

Etsy SEO, Etsy içinde satılan ürünlerin arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmasını sağlamak için yapılan optimizasyon çalışmalarının tümüdür. Bu çalışmalar, potansiyel alıcıların aramalarında ürünlerin daha…

Yorumlar