Etsy ile Tanışalım: Etsy Nedir? Nasıl Bir Pazar Yeri?

Etsy nedir

Önce Etsy’nin kısa bir tarihine bakalım; 2005 yılında Brooklyn, New York’ta Robert Kalin öncülüğünde, toplam dört girişimci ile kurulmuş; kişisel tasarımların, el yapımı ve antika ürünlerin satıldığı ABD merkezli bir çevrimiçi e-Ticaret pazar yeridir.

Etsy Nasıl Bir Pazar Yeri? Amazon’dan Farkı Ne?

Etsy, fabrikasyon ve seri üretim ürünlerin satıldığı değil; el yapımı, antika veya kişiselleştirilmiş ürünlerin satıldığı bir pazar yeri. Etsy’yi Amazon’dan ayıran en büyük fark da bu zaten. Burada kişiselleştirilmiş ürüne değinmek istiyorum. Sizin elinizden çıkmayan, fabrikasyon ve seri üretim ürünleri satamazsınız fakat bu ürünlere bir dokunuş yaparak, onları kişiselleştirerek satabilirsiniz.

Örneğin; bir tişört üretmek zorunda değilsiniz fakat bir markaya ait tişörtü de öyle olduğu gibi Etsy’de satamazsınız ama tişörte baskı yaparak veya talebe göre üzerinde oynamalar yaparak onu satışa sunabilirsiniz veya kullanılmış bir tişörtünüzü de satabilirsiniz. Etsy, ikinci el kıyafetlere ve bazı ürünlere izin veriyor satışı için.

Etsy’nin Hedef Müşteri Kitlesi

Az çok anlamışızdır Etsy’nin kimlere hitap ettiğini. Etsy müşteri kitlesi; fabrikasyondan ve seri üretimden uzak. Tasarıma, işçiliğe, kişiselleştirmeye veya antika gibi ürünlere önem veren bir kitledir ve bu ürünleri tercih eder. Özellikle kişiye özel ürünler Etsy’de en çok talep edilen ürünlerdir. Hedef kitleye bağlı olarak Etsy’nin satıcı kitlesi de aynı şekilde bu talepleri karşılayan bir satıcı kitledir.

Etsy’nin Geleceği ve Pazar Payı

Etsy’nin son yıllarda özellikle istikrarlı bir büyüme grafiği var. Özellikle 2016 yılı öncesi çok sert satıcı politikasını biraz olsun yumuşatması, tüm dünyaya hem alıcı hem satıcılar için yayılma çabası da bu büyümeyi tetikleyenlerden. Ayrıca Etsy, Statista verilerine göre; ABD gibi dev bir pazarda, en çok ziyaret edilen ilk 50 internet sitesi arasında 2023 yılı itibarıyla 34. sırada yerini almıştır. Bu sıralama geçmiş yıllarda 60 ve 74. Bu veri de bize Etsy’nin büyümesi hakkında fikir verebilir.

Başka Etsy yazılarında görüşmek üzere.

Benzer İçerikler

Yorumlar