Eğitim İçeriği
1. Giriş
Nasıl stok fotoğrafçılığa başladım? Neler yaşandı ve şu an ne durumdayım gibi konuların yanı sıra; telefonla stok fotoğrafçılık yapılır mı? Hangi kamerayı seçmelisiniz gibi konulara değindiğim bölüm.
0/4
2. Shutterstock’a Üye Olmak, Görsel ve Fotoğraf Satışı
Stok görsel pazarının en büyük aktörlerinden Shutterstock ile tanışıyoruz, ardından yolumuz uzun. Nasıl contributor yani katılımcı olunur, başlık ve etiket nasıl girilir gibi temelleri öğrendikten sonra satışları nasıl artırabiliriz konusuna kadar ilerliyoruz. Shutterstock bölümü önemli, stok kültürü ve iş modeline ait birçok detay bu bölümde işleniyor. Lütfen dikkatli ve atlamadan ilerleyin.
0/30
5. Alamy ile Fotoğraf Satışı
Stok görsel pazarı hakimiyeti genellikle ABD şirketlerindedir fakat pazarda bir de İngiliz devi var ve adı Alamy. Alamy'nin çalışma tarzı ve gelir modeli oldukça farklı, genelde stok fotoğrafçılar Alamy'i es geçebiliyor fakat bu eğitimde neden Alamy'de olmalısınız, tüm detaylarıyla ele alındı. Başlayalım...
0/11
6. Depositphotos Üyeliği ve Fotoğraf Satışı
Geliri şimdilik diğer stok fotoğraf ajanslarına nazaran daha düşük olsa da yıldan yıla büyüyen pazar payı, daima yenilikçi olması, müşterileri kadar içerik üreticilerine (contributor) de değer veren ve görsel yüklemesi en zahmetsiz stok ajansı Depositphotos'u tüm detaylarıyla ele alıyoruz bu eğitimde.
0/7
8. Satışları Artırmak
Stok fotoğraf ve videolarımızı, bazılarımız vektör ve illustrasyon çalışmalarını yükledi. Peki gelelim asıl konuya; kazancımızı dolayısıyla satışlarımızı nasıl artıracağız? Neler yapmalı neler yapmamalıyız. Başlayalım...
0/4
9. Trend Takibi ve Özel Günlere Hazırlıklı Yakalanmak
0/1
10. Diğer Stok Görsel Ajansları
Stok görsel pazarının devlerini ayrıntılı olarak inceledik. Bir de sektörde eski ve yeni olan fakat bir şekilde pazar payını yükseltememiş stok ajanslarını inceleyelim.
0/8
11. Premium Stok Fotoğraf Siteleri
Üst seviye işler, üst seviye müşterilere yine üst seviyeden fiyatlarla satılır. Bu stok fotoğraf dünyasında da böyle. Hadi premium stok görsel ajansları ile tanışalım.
0/2
12. Custom Stok Fotoğraf ve Görsel Ajansları
Bazı stok fotoğraf müşterileri, stok sitelerinde milyonlarca fotoğraf olmasına rağmen, belirledikleri şartlara uygun fotoğraflar isterler ve bu ihtiyacı custom stok ajansları giderir.
0/3
13. Stok Siteleri Dışında Fotoğraflarınız İnternetten Nasıl Satılır
Madem stok fotoğrafçılık yapıyoruz ve elimizde fotoğraflarımız var. Hatta telefonla dikey olarak çektiğimiz son derece sıradan video ve fotoğraflarımız var, belki sosyal medyada viral olabilecek komik bir video çektik hiç stok değeri yok hatta stok ajansları kabul dahi etmezler, peki bunları da mı kazanca dönüştürebiliyoruz? Evet :)
0/4
14. Bloglar ve Stok Görsel Toplulukları
Stok fotoğrafçılık ile ilgili takip edebileceğiniz, sizi güncel tutacak, dünyadaki stok fotoğrafçılar ile tanışabileceğiniz çeşitli blog ve topluluklara bakalım.
0/6
15. İlham Almak İçin Fotoğraf Çekim Listeleri
Stok fotoğraf çekeceksiniz fakat ne tür bir fotoğraf çekeceğinizi bilemiyorsunuz. Aklınıza konu veya kompozisyon gelmiyor. Bu durumda size ilham verecek, ajanslar tarafından yayınlanan fotoğraf ihtiyaç listeleri ve çekim listelerine bakalım.
0/2
17. Renk Yönetimi ve Renk Kalibrasyonu
Bazı derslerde bahsi geçti renk ve kalibrasyon konuları. Ne kadar kritik olduğunu bu derse kadar geldiğinize göre önceki derslerde öğrendiniz. Gelin şimdi doğru renklere ulaşmaya çalışıp, kalibrasyon yapmaya çalışalım ve kalibrasyon mantığını öğrenelim.
0/2
19. Belgeler ve İçerikler
Stok fotoğrafçılığı eğitim videolarını tamamlayıcı olması ve stok fotoğrafçılık kültürünü daha iyi aktarabilmek adına bazı yazılı ve görsel içerikleri genele açık olarak paylaşmak istedik. Burada bulunan içerikler zamanla güncellenecek ve yeni içerikler eklenecek.
0/2
Stok Fotoğrafçılık Eğitimi
Ders Hakkında

Stok fotoğrafçılığı tanımını yapmak belki geçmişte daha kolaydı ama günümüzde biraz daha detaylı bir hal aldı çünkü stok fotoğrafçılığının kullanım alanları, amaçları ve iş modelleri, eskiye nazaran oldukça fazla. Biz yine de önce klasik bir tanım yapıp, sonra diğer konular üzerine konuşalım.

Stok Fotoğrafçılığı Nedir?

Stok fotoğrafçılığı; farklı ihtiyaçlar için fotoğraflara ihtiyaç duyanların, kullanım amaçlarına göre telif ve kullanım bedeli ödeyerek o fotoğraflara sahip oldukları bir endüstridir, pazardır.

Stok görsel endüstrisi fotoğraf ile başlasa da günümüzde illustrasyon, vektör, 3D modelleme, ses, video materyalleri de artık stok ajanslarında yer alıyor çünkü değişen teknoloji ve koşullar, artık bu materyallere de stok ihtiyacı oluşturuyor. Bu nedenle, eskiden stok fotoğraf ajansı olarak bilinen firmalar, artık stok görsel/materyal ajansı olarak anılır.

Stok ajanslarının görsel kütüphanesi, katılımcılar (contributor) yani fotoğrafçılar, illustratörler, videograflar ve tasarımcılar tarafından oluşturulur. Eğer stok fotoğrafçılığın tarihi yazımızı okuduysanız, orada stok ajanslarının geçmişte arşiv satın alma yoluyla da kendi arşivlerini genişletme örneklerini görebilirsiniz.

Stok Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?

Oldukça kolay; Shutterstock, Adobe Stock, iStock, Alamy gibi stok görsel ajanslarının bir ya da tamamına üye olup, hesabınızı aktifleştirip fotoğraflarınızı yükleyerek başlayabilirsiniz. Unutmayın, fotoğraflarınızın kabul edilmesi onların satılacağı anlamına gelmez. Fotoğraflarınız ne kadar stok niteliği taşıyorsa o kadar fazla satacaktır. Bunun için stok fotoğraf çekmeden önce şu soruları kendinize sorun; bu fotoğrafı kimler alır, bu fotoğraf hangi sektörü veya konuyu işliyor, fotoğrafın arka planı ön plan ile uyumlu mu gibi soruları kendinize sormayı unutmayın lütfen. Bu sorular çok daha etkili fotoğraflar çekmenizi sağlayacaktır.

Stok Fotoğraf İçin Kabul Kriterleri Neler?

Önceden çok sıkı görsel kabul etme kriterleri olan stok görsel ajansları günümüzde bu kriterleri oldukça esnetti. Bunun sebebi akıllı telefonların artık oldukça iyi fotoğraf çekmesi, giriş seviyesi kameraların dahi yeterli imaj kalitesine sahip olması ve sosyal medyada özellikle blogger, vlogger gibi yeni nesil içerik üreticilerin her kalitede ve her tarzda fotoğrafa ihtiyaçlarının olması ve tabi stok ajansları arasında görsel arşiv rekabetinin maalesef sayıyla ölçülür olması. Örneğin, stok ajanslarının ana sayfalarında şu kadar milyon görselimiz var şeklinde ibareleri görürsünüz.

Bu yazıyı arama motorundan bulup okuduysanız, eğitimimizden haberiniz olmayabilir. Dilerseniz buraya tıklayarak başlangıçtan ileri seviyeye stok fotoğrafçılığı eğitimimize katılabilirsiniz.

0% Tamamlanmış