Stok Fotoğrafçılık Eğitimi

Wishlist Paylaş
Teşekkürler :)
Sayfa Adresi
Sosyal Medyada Paylaş

Eğitim İçeriği

1. Giriş
Nasıl stok fotoğrafçılığa başladım? Neler yaşandı ve şu an ne durumdayım gibi konuların yanı sıra; telefonla stok fotoğrafçılık yapılır mı? Hangi kamerayı seçmelisiniz gibi konulara değindiğim bölüm.

 • Benim Stok Fotoğrafçılık Hikayem
  09:48
 • Kamera Seçimi ve Telefonla Stok Fotoğrafçılık
  02:49
 • Telefonla Stok Fotoğrafçılık Hakkında Birkaç Şey
  01:48
 • Eğitime Başlarken
  02:13

2. Shutterstock’a Üye Olmak, Görsel ve Fotoğraf Satışı
Stok görsel pazarının en büyük aktörlerinden Shutterstock ile tanışıyoruz, ardından yolumuz uzun. Nasıl contributor yani katılımcı olunur, başlık ve etiket nasıl girilir gibi temelleri öğrendikten sonra satışları nasıl artırabiliriz konusuna kadar ilerliyoruz. Shutterstock bölümü önemli, stok kültürü ve iş modeline ait birçok detay bu bölümde işleniyor. Lütfen dikkatli ve atlamadan ilerleyin.

3. Adobe Stock’ta Fotoğraf ve Görsel Satışı

4. iStock ve Gettyimages Üyelik, Görsel ve Fotoğraf Satışı
Stock görsel pazarının en eskilerinden iStock ile onu satın alan stock görseli pazarının başka bir devi Gettyimages ile tanışıyoruz bu bölümde.

5. Alamy ile Fotoğraf Satışı
Stok görsel pazarı hakimiyeti genellikle ABD şirketlerindedir fakat pazarda bir de İngiliz devi var ve adı Alamy. Alamy'nin çalışma tarzı ve gelir modeli oldukça farklı, genelde stok fotoğrafçılar Alamy'i es geçebiliyor fakat bu eğitimde neden Alamy'de olmalısınız, tüm detaylarıyla ele alındı. Başlayalım...

6. Depositphotos Üyeliği ve Fotoğraf Satışı
Geliri şimdilik diğer stok fotoğraf ajanslarına nazaran daha düşük olsa da yıldan yıla büyüyen pazar payı, daima yenilikçi olması, müşterileri kadar içerik üreticilerine (contributor) de değer veren ve görsel yüklemesi en zahmetsiz stok ajansı Depositphotos'u tüm detaylarıyla ele alıyoruz bu eğitimde.

7. Fotoğrafların Reddedilme Sebebleri ve Çözümleri
Stok fotoğrafçılık işinde en can sıkan durumlardan biri de yükleyip, başlık ve etiket girdikten sonra kontrole gönderdiğiniz fotoğrafların kabul edilmemesi. Peki o fotoğraflarımızı bir daha yükleyemeyecek miyiz? Moral bozmak yok, tekrar gönderebilir ve kabul ettirebiliriz ama bazı şartlara uymamız ve bazı şeyleri değiştirmemiz gerekiyor. Hadi başlayalım...

8. Satışları Artırmak
Stok fotoğraf ve videolarımızı, bazılarımız vektör ve illustrasyon çalışmalarını yükledi. Peki gelelim asıl konuya; kazancımızı dolayısıyla satışlarımızı nasıl artıracağız? Neler yapmalı neler yapmamalıyız. Başlayalım...

9. Trend Takibi ve Özel Günlere Hazırlıklı Yakalanmak

10. Diğer Stok Görsel Ajansları
Stok görsel pazarının devlerini ayrıntılı olarak inceledik. Bir de sektörde eski ve yeni olan fakat bir şekilde pazar payını yükseltememiş stok ajanslarını inceleyelim.

11. Premium Stok Fotoğraf Siteleri
Üst seviye işler, üst seviye müşterilere yine üst seviyeden fiyatlarla satılır. Bu stok fotoğraf dünyasında da böyle. Hadi premium stok görsel ajansları ile tanışalım.

12. Custom Stok Fotoğraf ve Görsel Ajansları
Bazı stok fotoğraf müşterileri, stok sitelerinde milyonlarca fotoğraf olmasına rağmen, belirledikleri şartlara uygun fotoğraflar isterler ve bu ihtiyacı custom stok ajansları giderir.

13. Stok Siteleri Dışında Fotoğraflarınız İnternetten Nasıl Satılır
Madem stok fotoğrafçılık yapıyoruz ve elimizde fotoğraflarımız var. Hatta telefonla dikey olarak çektiğimiz son derece sıradan video ve fotoğraflarımız var, belki sosyal medyada viral olabilecek komik bir video çektik hiç stok değeri yok hatta stok ajansları kabul dahi etmezler, peki bunları da mı kazanca dönüştürebiliyoruz? Evet :)

14. Bloglar ve Stok Görsel Toplulukları
Stok fotoğrafçılık ile ilgili takip edebileceğiniz, sizi güncel tutacak, dünyadaki stok fotoğrafçılar ile tanışabileceğiniz çeşitli blog ve topluluklara bakalım.

15. İlham Almak İçin Fotoğraf Çekim Listeleri
Stok fotoğraf çekeceksiniz fakat ne tür bir fotoğraf çekeceğinizi bilemiyorsunuz. Aklınıza konu veya kompozisyon gelmiyor. Bu durumda size ilham verecek, ajanslar tarafından yayınlanan fotoğraf ihtiyaç listeleri ve çekim listelerine bakalım.

16. Stok Fotoğraf Araçları
Stok fotoğrafçılık yaparken hayatınızı kolaylaştıracak araçları inceleyelim.

17. Renk Yönetimi ve Renk Kalibrasyonu
Bazı derslerde bahsi geçti renk ve kalibrasyon konuları. Ne kadar kritik olduğunu bu derse kadar geldiğinize göre önceki derslerde öğrendiniz. Gelin şimdi doğru renklere ulaşmaya çalışıp, kalibrasyon yapmaya çalışalım ve kalibrasyon mantığını öğrenelim.

18. Bonus Eğitim: Photoshop ile Raw Fotoğraf İşleme
Photoshop arayüzü ile kısa bir tanışmanın ardından derhal işe koyuluyoruz ve RAW, JPEG formatlı fotoğraflarımızı işliyoruz. Işık, gölge, kontrast, doygunluk, gölge ayarlarını yapıyor ve varsa kirlilik, noise gibi sorunlar varsa bunları gideriyoruz, görünen markalar varsa siliyoruz ve stok fotoğraf ajanslarına yüklemeye hazır hale geliyoruz.

19. Belgeler ve İçerikler
Stok fotoğrafçılığı eğitim videolarını tamamlayıcı olması ve stok fotoğrafçılık kültürünü daha iyi aktarabilmek adına bazı yazılı ve görsel içerikleri genele açık olarak paylaşmak istedik. Burada bulunan içerikler zamanla güncellenecek ve yeni içerikler eklenecek.